2009 Białe szaleństwo w Austrii

Sonnnenkopf – narty w słonecznej Autrii
Jeżeli lubisz narty i ruch na świeżym powietrzu w przepięknych Alpach nie zastanawiaj się – ruszaj na narciarskie szlaki.

Grudzień nie był zbyt łaskawy dla miłośników białego szaleństwa w naszym kraju, jednak jest kilka bardzo ciekawych miejsc, gdzie w sezonie narciarskim zawsze leży śnieg. Bardzo ciekawą propozycją jest kompleks narciarski Sonnenkopf w Austrii, oddalony od granicy niemieckiej zaledwie o godzinę drogi. Najłatwiej dotrzeć tutaj własnym samochodem, co zajmie nam około 15 godzin jazdy, ale można również podróżować  autokarem lub samolotem. Samolot będzie jednak najbardziej ryzykownym środkiem transportu, ze względu na zmieniającą się zimową aurę, nasz lot może zostać przełożony, albo co gorsze odwołany. Z naszego doświadczenia zimowe warunki pogodowe dosyć często potrafią skutecznie pokrzyżować plany, co niestety juz kilkakrotnie przeżyliśmy.

Noclegi  oraz wyżywienie oferuje duża baza turystyczna znajdująca się  u podnóża kompleksu w kilku małych alpejskich miejscowościach. Koszt noclegu ze śniadaniem w pensjonacie zaczyna się już od 20 euro od osoby, co jak na miejscowe warunki nie jest ceną wygórowaną. Karnet na wyciągi tzw. Skipass to elektroniczna karta zwrotna, która kosztuje tym drożej im dłużej chcemy jeździć na nartach. Pamiętajcie, żeby po skończonej jeździe zwrócić już nie ważną kartę - dostaniecie wtedy 5 euro zwrotnej kaucji.   Koszt zakupu karnetu na 5 dni to wydatek rzędu 120euro. Jeden dzień białego szaleństwa to koszt 34 euro.


Po dotarciu na darmowy parking, można przebrać się już w sprzęt narciarski, jedynie 50 metrów dzieli nas od kolejki gondolowej, która zabierze nas na wysokość 1850m metrów nad poziomem morza, skąd dopiero rozpoczynają się szlaki narciarskie. W zależności od naszych umiejętności można skorzystać ze szlaków dla początkujących oznaczonych kolorem niebieskim. Miałem okazję gruntownie przetestować nowe narty slalomowe Fisher RC4 SC, które wyjątkowo się sprawdziły w świeżym śniegu zarówno na szlaku przygotowanym przez ratraki oraz na zupełnie dziewiczym puchu!

 

 

 

 

 

 

 

Krótki odpoczynek

Kolejny...

Im wyżej tym więcej śniegu

 

 

 

 

U podnóża masywnych Alp prawie nie było sniegu

Przepiękne Alpy

 

Mapka z trasami narciarskimi w kompleksie Sonnenkopf

© Copyright 2011. All rights reserved.